Вікторівська гімназія Березівської міської ради Одеської області

 





Методична робота завуча

МЕТОДИЧНА РОБОТА

                        Вікторівської гімназії

на 2021-2022 навчальний рік

 

 

 

 

 

 

Аналіз методичної роботи з педагогічними працівниками закладу за 2021-2022 н.р

 

 

Аналіз методичної роботи

з педагогічними працівниками закладу за 2021-2022 н.р.

   Керуючись законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», державною програмою «Вчитель», Державним стандартом освіти, освітня політика в закладі освіти у 2021-2022 н.р. спрямовувалась на пізнавальну, наукову, аналітико – управлінську діяльність, психолого-діагностичну функцію освітнього процесу, на ефективність, дієвість і результативність внутрішньошкільної методичної роботи.

Місія методичної роботи у 2021-2022 н. р. полягала у стимулюванні професійного інтересу, сприянні формуванню особистісного професійного запиту вчителя та його задоволення для вдосконалення педагогічної практики (особистісного професійного розвитку). Метою сучасної методичної роботи було створення умов для особистісного професійного розвитку кожного вчителя. Ця мета конкретизувалася в завданнях:

  • створити інформаційно-освітнє середовище професійного розвитку вчителя різними засобами, зокрема й із використанням технологій дистанційного навчання, соціальних мереж тощо.
  • створити методичну інфраструктуру, залучити зовнішні ресурси для участі у шкільній методичній роботі, активізувати внутрішні ресурси для задоволення професійного інтересу вчителів та вдосконалення ними власної педагогічної практики;
  • організувати підтримку в розробленні вчителем цільової програми професійного розвитку, індивідуального плану професійного вдосконалення;
  • спроєктувати особистісно орієнтовану адаптивну організаційну структуру методичної роботи, спрямовану на задоволення запитів кожного вчителя закладу.

   Відповідно до наказу по закладу від 31.08.2021 року № 225/о «Про організацію методичної роботи у закладі на 2021-2022 н.р.», враховуючи індивідуальні можливості вчителів, їх методичну підготовку, професійний рівень, матеріальну базу закладу, було визначено структуру методичної роботи, де всі її складові тісно були пов’язані, взаємодіяли між собою, діяли з єдиною метою - досягнення кращих показників навчання і виховання.

Структура організації методичної роботи забезпечувала підвищення рівня методичної підготовки педагогів, діагностико-теоретичне опрацювання

науково- методичної проблеми та реалізовувалась через колективні, групові та індивідуальні форми роботи: педагогічна рада; науково-методична рада; МО  вчителів-предметників; психолого-педагогічний семінар; нетрадиційні форми методичної роботи; проведення заходів, спрямованих на вдосконалення освітнього процесу, підвищення загальноосвітнього рівня школярів; робота з молодими вчителями; робота з обдарованими дітьми.

У 2021-2022 навчальному році педагогічний колектив закладу працював над впровадженням науково-методичної проблеми закладу Формування ключових компетентностей особистості для успішної самореалізації в суспільстві на засадах «педагогіки партнерства» як одного з основних компонентів Нової української школи.

Метою її реалізації  було:

  • систематизація матеріалу, напрацьованого педагогічним колективом за науково-методичною проблемою;
  • вироблення практичних рекомендацій;
  • узагальнення та аналіз роботи над єдиною науково-методичною проблемою;
  • проведення творчих звітів голів МО  та вчителів-предметників за результатами роботи над науково-методичною проблемою закладу.

Зміст роботи над проблемою полягав в психологічному, організаційному, науково-методичному й матеріально-технічному забезпеченні реалізації науково-методичної проблеми, опануванні навичками впровадження нових педагогічних технологій освітньої діяльності, вивченні рівня досягнень здобувачів освіти, їх вихованості, розвитку.

З цією метою проведені такі колективні форми роботи:

  • педагогічні ради «Модель компетентного випускника в гуманістичному освітньому просторі», «Виховання активної, соціально адаптованої, відповідальної та стратегічно мислячої особистості у нашому навчальному закладі: реалії, проблеми, перспективи», «Результативність діяльності навчального закладу в інноваційному режимі з використанням сучасних педагогічних технологій, моніторингових досліджень».
  • тренінг «Новий вчитель НУШ-формула професійного успіху».
  • круглий стіл «Атестація-крок до вершини успіху» .

Для забезпечення систематичного і кваліфікованого керівництва методичною роботою у закладі затверджено склад науково-методичної ради, до якої входять голови МО , заступник директора. Питання форм і методів роботи з обдарованими учнями, удосконалення освітнього процесу на основі сучасних технологій, взаємозв’язку класної і позакласної роботи як умови духовного зростання школяра, атестації педагогічних працівників, підвищення якості навчання обговорювалися на засіданнях науково-методичної ради.

З педагогами закладу проведені інструктивно-методичні наради: «Методичні рекомендації щодо вивчення навчальних предметів у 2021-2022 н.р.», «Про організацію роботи з обдарованими учнями», «Урок як основна форма

реалізації сучасних освітніх технологій», «Особливості підвищення кваліфікації».

Упродовж навчального року проводився постійний аналіз роботи вчителів: динаміка навчальних досягнень учнів, рівень професійного росту (відкриті уроки, заходи, виступи тощо), застосування у роботі сучасних освітніх технологій, створення ситуацій саморозвитку і самореалізації учнів, тощо.Моніторинг дав змогу проаналізувати роботу не тільки класних колективів загалом, але і досягнення кожного учня.

Стрижневу роль в реалізації методичних завдань, розробці та запровадженні прогресивних форм і методів навчання та виховання, проведенні систематичної групової та індивідуальної форм роботи з педагогічними кадрами, надано МО. Освітній процес у закладі організовували  МО :

- МО вчителів початкових класів (керівник Громадченко Н.О..);

- ЦМО вчителів  природничо-математичного циклу предметів (керівник Клумакова І.В..);

- ЦМО вчителів суспільно-гуманітарного циклу (Поліщук Н.М..);

- МО класних керівників (керівник Володько В.М.).

   Протягом останніх років заклад працює над впровадженням інноваційних методик навчання та виховання на основі компетентнісного підходу, а саме технологій створення «ситуації успіху», критичного мислення, технологій дистанційного навчання, методуSTEM-проєктів. Педагоги працювали над вирішенням проблем спрямованості освітнього процесу на використання інноваційних технологій, розвиток пізнавальної активності учнів, формування особистості учня, його життєвих та навчальних компетентностей, розвиток творчих здібностей, підготовка учнів до ДПА.

   У своїй роботі вчителі використовували такі форми роботи , як-от: взаємовідвідування уроків, майстер-класи, творчі звіти, консультації, поєднували групові та індивідуальні форми роботи.

Розв’язуючи проблеми гуманітаризації освіти, вчителі ЦМО суспільно-гуманітарного циклу, реалізовуючи методичну проблему «Формування ключових предметних компетентностей у процесі вивчення суспільно – гуманітарних дисциплін», спрямовували навчально-виховну роботу на відродження національної свідомості, формування духовності учнів. Для цього знаходили найоптимальніші засоби навчання, використовували такі основні типи діяльності на уроці:

ігрова та предметно-практична діяльність: діалог, інсценізація, елементи народознавства тощо;

спілкування у формі діалогів, створення розмовних, проблемних ситуацій;      

дослідницька, пошукова діяльність;

використання інноваційних технологій,

застосування інтерактивних методик навчання;

робота над розвитком зв’язного мовлення учнів, їх словниковим запасом.

     Цікаво проводили вчителі нетрадиційні за формою уроки, вікторини, КВК, літературні вітальні, диспути, брейн-ринги, конкурси, заочні екскурсії, інтегровані та компаративні уроки, уроки-діалоги та ін.

Найбільшу увагу вчителі приділяли активізації самоосвіти учнів через систему різнопланових творчих завдань, що сприяють розвиткові здібностей та обдарувань школярів.

Педагоги МО вчителів природнич0-математичних дисциплін працювали над реалізацією науково-методичної проблеми «Удосконалення різних форм і методів роботи з учням в процесі розвитку їх життєвих компетентностей» та над вдосконаленням форм і методів освітнього процесу. З метою підвищення ефективності навчальних занять, інтеграції предметних дисциплін, ознайомлення із методами створення ситуації успіху, використання цифрових технологій проведено коло ідей: «Суть і роль мотивації до навчання під час вивчення математики, фізики, інформатики», семінар-практикум з використання GoogleMeetдля проведення онлайн уроків та консультацій, калейдоскоп ідей: «Інтерактивні методи навчання учнів».

З метою підвищення мотивації для подальшого професійного зросту і впровадження STEM-технологій проведено круглий стіл

«STEM-освіта – шлях у майбутнє» та семінар-практикум: «Формування різних компетентностей учнів при викладанні предметів природничого циклу».

Члени МО вчителів початкових класів працювали над вирішенням проблеми «Удосконалення методичної компетентності вчителя шляхом впровадження інноваційних технологій». Вивчення, узагальнення та впровадження перспективного педагогічного досвіду проводилося шляхом проведення майстер-класу з наступності між початковою і середньою ланками школи з проблеми

«Формування теоретичного мислення за методикою розвивального навчання. Моделювання на уроках математики», методичних тренінгів «Кейс-технологія»,«Перевернуте навчання», «Стортелінг», «технологія кольорові капелюхи ( 6 капелюхів мислення Едварда Де Боно)», практикуму «Гра по-новому-навчання по-іншому з LEGO. Метод компетентнісного навчання «Шість цеглинок».

   Робота МО класних керівників 1-4 та 5-9 класів була спрямована на формування умінь вчителів плідно працювати з учнями, враховуючи інтереси й запити самих школярів, індивідуальний підхід у виховній роботі та охоплює

питання планування, організації та аналізу ефективності виховного процесу, різноманітних засобів навчання. Однією з основних проблем у виховній роботі з

учнями є налагодження індивідуального підходу до кожної особистості, розвиток творчого потенціалу дитини та профілактична робота, направлена на правовий аспект у вихованні учнів, схильних до правопорушень. 

   Підвищення фахового рівня вчителів проводилося шляхом вивчення і реалізації основних положень нормативних і директивних документів про освіту; шляхом опрацювання новинок методичної літератури, проведення «круглих столів» з метою обміну досвідом; впровадження у освітній процес сучасних досягнень науки, педагогічної теорії.

   З метою удосконалення навичок формування задоволення духовних потреб людини, свободи у виборі власних світоглядних позицій, механізмів саморегуляції та самовиховання класними керівниками проведено практичне заняття «Попередження суїцидальної поведінки», консультпункти «Організація виховання по напрямку «Ціннісне ставлення до суспільства та держави. Громадянське виховання».

Створена в навчальному закладі система навчально-методичної роботи з педагогічними кадрами позитивно позначається на професійному становленні й розвитку педагогів. Підвищення їх професійного рівня – невід’ємна складова післядипломної освіти. В цьому і є головне призначення методичної роботи нашого навчального закладу.

Одним із важливих напрямків удосконалення педагогічної майстерності є атестація вчителів, яка здійснюється у відповідності з чинним законодавством, Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників, змінами і доповненнями до нього. Головним завданням атестаційного періоду є комплексна оцінка рівня кваліфікації педагогічної майстерності, результатів педагогічної діяльності вчителів різних фахів.

   Наказом по закладу від 31.08.2021 року №21 “ Про створення атестаційної комісії» було затверджено склад АК І рівня, до якої увійшли компетентні, висококваліфіковані, методично грамотні педагоги, які мають вищу кваліфікаційну категорію і педагогічні звання. Уся робота АК проводилася згідно складеного і затвердженого плану роботи.

У графік атестації 2021-2022 року була включеніа учитель англійської мови  Кучма Ю.С.Виданий відповідний наказ по закладу (наказ №30 від 05.10.2021 року “Про проведення атестації педагогічних працівників у 2021/2022 навчальному році» ).

    Кучма Ю.С. працювала за власним планом самоосвітньої діяльності. Атестувалася вона вперше.Учитель мала змогу звітувати перед колегами про проведену роботу, ділитися набутим досвідом, презентувати кращі доробки, електронні презентації, буклети та інше.

АК в рамках своїх повноважень вивчала систему роботи вчителя, узагальнювала методичні матеріали, відвідувала уроки й позакласні заходи, проводила співбесіди

та діагностування учнів та їх батьків щодо здатності вчителя знаходити спільну мову з учасниками навчально-виховного процесу, зацікавлювати предметом, проводилися тренінгові заняття, вивчалася учительська шкільна документація.

 

   Атестація 2021-2022 року пройшла згідно плану. Педагогічний працівник, яка атестувалися в 2021/2022 н.р, своєчасно підвищила свій кваліфікаційний рівень відповідно фаху та посади, на яку вона атестувалася.

Результати атестації 2021/2022 року такі:

  • Встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст ІІ категорії» вчителю англійської мови Кучмі Ю.С.;

За результатами атестації 2022 року видані відповідні накази по закладу й передані в централізовану бухгалтерію для здійснення оплати праці атестованого учителя.

В організації роботи АК закладу з педагогом, який атестувався, ми керувалися принципами перспективності, дієвості, особистісної орієнтації, демократії та взаємоповаги.

Якісний склад педагогічного колективу

у 2021/2022 навчальному році

Загальна кількість учителів у 2021/2022 навчальному році (станом на 01.10.2021 року) складала 14 осіб , з яких  13 мають вищу педагогічну освіту, 1 середню спеціальну. Відповідно до дипломів про вищу освіту та за результатами атестації педагоги закладу мають такі кваліфікаційні категорії:

11 тарифікац.

розряд

Спеціаліст

ІІ категорії

Спеціаліст

І категорії

Спеціаліст

вищої категорії

1(7 %)

1 (7 %)

2 (14%)

10 (71 %)

   Із загальної кількості педагогів мають педагогічні звання:

-         «старший учитель» – 4 (28 %),

 

Підвищення кваліфікації педагогічних працівників

Рік

Загальна кількість педагогів

Замовлено місць відповідно договорів з ОАНО на 2021 та 2022 роки (%)

Фактично пройшли навчання за програмами

2021-2022

14

14 (100%)

14 (100%)

   Адміністрація навчального закладу належну увагу приділяє підготовці педагогічних кадрів на курсах підвищення кваліфікації. З цією метою створена

система перспективного та щорічного планування проходження курсів підвищення кваліфікації педагогів.

       Згідно Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №800 педагоги закладу протягом 2021-2022 навчального року мали змогу підвищувати кваліфікацію за різними формами та видами, поєднуючи їх.

Окрім того, кожен з вчителів підвищував свій кваліфікаійний рівень шляхом участі у різноманітних заходах, про що свідчать отримані сертифікати.

     Питання «Про курси підвищення кваліфікації», «Про затвердження плану підвищення кваліфікації на 2022 рік», «Про підсумки підвищення кваліфікації педпрацівників шляхом проходження курсів та участі у семінарах при ОАНО у 2021 році та план на 2022 рік» стали ключовими на засіданнях нарад при директорові, педагогічній раді, науково-методичній раді, МО .

   З метою надання адресної допомоги керівникам методичних об’єднань та інших структурних підрозділів методичної роботи проводилися консультації з питань планування роботи МО, організації самоосвітньої роботи вчителів-предметників, підготовки їх до творчих звітів за результатами атестації, консультації для молодих учителів та педагогів-стажистів з різних питань їх діяльності в школі.

   Організація роботи над науково-методичною проблемою – найефективніший шлях трансформації педагогічної ідеї в практику. Завдання, визначені державними освітянськими документами щодо удосконалення управління навчальними закладами, неможливо реалізувати без трансформації ідей науки та упровадження інноваційних технологій навчання та виховання.

Членами МО закладу в рамках роботи над ІV етапом роботи над науково-

методичною проблемою закладу Формування ключових компетентностей особистості для успішної самореалізації в суспільстві на засадах «педагогіки партнерства» як одного з основних компонентів Нової української школи підведено підсумки роботи шляхом проведення творчих звітів, включаючи порівняльний аналіз роботи за 4 роки, за напрямками:

1. Результативність навчальних досягнень учнів.

2. Участь у конкурсах, змаганнях та олімпіадах.

3. Участь у фахових конкурсах.

   Головами МО вироблено рекомендації щодо планування і подальшої роботи над новою науково-методичною проблемою.

   Протягом 2021-2022 навчального року голови МО  скеровували роботу методичних структурних підрозділів, надавали консультації з різних питань організації роботи над індивідуальними методичними темами членам МО,  самоосвітньої діяльності досвідчених і малодосвідчених педагогів, накопичували матеріал з науково-методичної проблеми.

   Кожного року у достатньому обсязі здійснюється передплата періодичних видань (за рахунок учительських внесків, спонсорської допомоги). З метою інформаційно-методичного забезпечення організації роботи з педагогічними кадрами та підвищення якості освітнього процесу в методичному кабінеті та бібліотеці навчального закладу систематично оформлювалися виставки нових педагогічних надходжень. Членами МО готувалися інформації за публікаціями фахових газет і журналів, поповнювалася картотека періодичних видань, методичних, позакласних заходів.

  

   Важливою складовою методичної роботи в закладі є вивчення стану викладання базових дисциплін, організації методичної роботи з педагогами різних фахів,

проведення ними системи заходів щодо удосконалення процесу викладання навчальних дисциплін, підвищення рівня навченості учнів. Даний вид контролю за станом освітнього процесу здійснювався згідно з річним планом роботи закладу, відповідно до наказів, а саме: від 21.09.2021 року №28 «Про організацію вивчення стану викладання математики в 5-9 класах», 04.10.2021 року  «Про вивчення стану викладання та рівня навчальних досягнень учнів 6-9 класів з біології», від 22.10.2021 року   «Про вивчення стану викладання української мови та літератури у 5-9 класах».

   Питання про результати вивчення стану викладання та рівень навчальних досягнень учнів із зазначених вище предметів розглядалися на засіданні наради при директорові , обговорювалися на МО й розроблялися заходи по ліквідації виявлених недоліків.

Узагальнені матеріали висвітлені в матеріалах, зібраних експертними групами. За результатами проведеної роботи видані накази по закладу:

  • від 02.11.2021 року «Про підсумки вивчення стану викладання та рівня навчальних досягнень учнів 6-9 класів з біології»;
  • від 06.01.2022 року «Про підсумки вивчення стану викладання математики у 5-9 класах»;
  •  
  • від 22.04.2022 року «Про підсумки вивчення стану викладання української мови та літератури у 5-9 класах».

   Для забезпечення безперервного дослідження стану освітнього процесу, наступної його корекції та прогнозування розвитку педагогічної освітньої системи в школі здійснювався педагогічний моніторинг, зокрема з питання ефективності використання технологій дистанційного навчання у зв’язку з поширенням хвороби ковід та військовою агресією росії. За наслідками проведеного моніторингу встановлено, що дистанційне навчання було організовано ефективно завдяки Google-Classroom та провесійним навичкам педагогів,які уміло поєднали дистанційне навчання з традиційними формами роботи.

   Методична робота позитивно впливає на результати участі школярів в олімпіадах, турнірах, конкурсах різних рівнів.

Робота зі здібними та обдарованими учнями проводилася у відповідності до шкільної програми «Обдарована дитина».

З метою забезпечення належної організації роботи постійно поповнювався банк даних обдарованих учнів, здійснювався психолого-педагогічний супровід обдарованої дитини за різними видами діяльності; діагностика учнів, яка мала на меті виявляти обдарованих дітей за віковими категоріями, поповнювалися анотовані каталоги літератури з питань роботи з обдарованою молоддю.

   Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 17.08.2021 року №914 «Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад і турнірів з навчальних предметів у 2021/2022 навчальному році», з метою пошуку, підтримки та розвитку творчого потенціалу обдарованої молоді», наказу по закладу від 07.10.2021 року  «Про організацію та проведення І (шкільного) етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2021-2022 навчальному році» в період з 12 по 20 жовтня 2021 року у закладі проводився І (шкільний) етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, а саме: українська мова і література, зарубіжна література, англійська мова, математика, історія, біологія, географія, фізика, хімія, інформаційні технології, трудове навчання, правознавство. Однак у звязку із посиленням карантинних вимог міський етап олімпіад не проводився.

З метою підвищення інтересу до вивчення предметів здобувачами освіти у період з 15 по 26 березня 2022 року було проведено Тиждень наук та предметних дисциплін в онлайн- форматі: 15.03-День української мови і літератури, 16.03-День англійської мови, 17.03 – День зарубіжної літератури, 18.03-День історії та правознавства, 19.03-День математики, 22.03-День інформатики, 23.03-День фізики та астрономії, 24.03- День географії, 25.03-День хімії, 26.03-День біології.

Здобувачі освіти активно долучалися до участі у пропонованих вчителями заходах, інтегруючи відомості з інших предметів відповідно до теми дня. Поряд з цим, вони узагальнювали навчальний матеріал з різних навчальних дисциплін, знаходили нові зв'язки між фактами, розв’язували компетентнісні задачі, досліджували Сонячну планету на уроках англійської мови, обговорювали поезії, пояснювали народні мудрості, розв’язували кросворди, задачі, досліджували та створювали колекції малюнків.

   Найпоширенішими формами залучення обдарованої учнівської молоді до інтелектуальної та творчої праці стали різноманітні конкурси, турніри, інтелектуальні та спортивні змагання.

Маємо такі результати:

Міський етап Всеукраїнської виставки- конкурсу науково- технічної творчості учнівської молоді « Наш пошук і творчість – тобі, Україно»

Прізвище, ім’я учня

Клас

Місце

П.І.Б. учителя

1

Литвиненко Олександр

8

переможець

Донцова М.І.

2

Саакян Анна

5

переможець

Донцова М.І.

3

Саратяну Марія

5

переможець

Донцова М.І.

         

 

Міський етап  Всеукраїнської виставки-конкурсу декоративно- ужиткового мистецтва « Знай і люби свій край»

Прізвище, ім’я учня

Клас

місце

П.І.Б. учителя

1

Степанова Єлизавета

5

Диплом ІІІ ступеня

Донцова М.І.

 

Міський етап Всеукраїнського колоквіуму « Космос. Людина, Духовність.»

Прізвище, ім’я учня

Клас

Місце

П.І.Б. учителя

1

Лупашко Аліна

9

Сертифікат учасника

Кобріна Г.М.

2

Кармазін Анатолій

9

 

Міський етап Всеукраїнського літературного конкурсу серед дітей на протипожежну та техногенну тематику « Ми за безпечне майбутнє»

Прізвище, ім’я учня

Клас

Місце

П.І.Б. учителя

1

Саратяну Марія

5

ІІ

  Поліщук Н.М.

2

Ксімідов Максим

7

ІІ

  Поліщук Н.М.

3

Михайлов Владислав

3

ІІІ

  Карпова А.М.

4

Гринів Денис

4

учасник

  Громадченко Н.О.

5

Поборознюк Вікторія

2

учасник

  Капустян Д.К.

6

Ковбащук Надія

8

учасник

  Поліщук Н.М.

7

Кружкова Анастасія

6

учасник

  Поліщук Н.М.

 

Міський етап Всеукраїнського фестивалю-конкурсу дитячої та юнацької творчості « Чисті роси»

Прізвище, ім’я учня

Клас

номінація

П.І.Б. учителя

1

Чєкой Анна

6

Літературна творчість

   Усатенко Н.А.

 

2

Беспалікова Валерія

6

Художнє виконавство

   Ковтун О.П.

 

Міський етап обласного заходу « Конкурс дитячих робіт « Разом до перемоги»

Прізвище, ім’я учня

Клас

Номінація

Місце

П.І.Б. учителя

1

 

 

2

Ткаченко Анастасія

 

Просенюк Павло

3

 

 

4

Образотворче мистецтво

 

Література, журналістика

       Диплом І ст.

Диплом І ст.

Карпова А.М.

Громадченко Н.О.

           

3

Чєкой Анна

6

Література, журналістика

Диплом І ст.

Усатенко Н.А.

 

   Будь-які види діяльності педагогів на рівні навчального закладу супроводжувалися соціальною підтримкою, яку здійснює соціальний педагог Усатенко Н.А. Крім того, протягом навчального року нею підготовлено та проведено для учителів бесіду з теми «Кібербулінг», для класних керівників "Профілактика суїцидальної поведінки у дітей та підлітків", для батьків бесіду «Неслухняність дітей-наслідок неправильного виховання» та майстер-клас «Арт-об’єкт «Людина», розроблено пам’ятку для учнів «Як швидко виконати домашні завдання». Це дало можливість визначити швидко реагувати на пріоритети в організації пізнавального процесу з дітьми, мотивації їх до активної співпраці з вчителями, удосконалення своєї діяльності на шляху впровадження ДС освіти.

     План заходів щодо організації методичної роботи в закладі протягом 2021-2022 навчального року був виконаний.

 

 

 

Науково-методична проблема:

     «Формування ключових компетентностей особистості для успішної самореалізації в суспільстві на засадах «педагогіки партнерства» як одного з основних компонентів Нової української школи»

 

Основні завдання методичної  ради на 2022– 2023 н. р. :

  • Забезпечити впровадження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти.
  • Створити належні умови для адаптації до навчання в основній школі учням 5-го класу НУШ.
  • Продовжувати вивчати та застосовувати елементи інноваційних технологій, інтерактивних методів навчання як засобу формування та розвитку професійної компетентності.
  • Створити умови для особистісно орієнтованої системи неперервної освіти, метою якої є надання педагогам широких можливостей для оновлення, поглиблення, удосконалення професійної компетентності.
  • Створити систему науково-методичного супроводу педагогічних інновацій.
  • Забезпечувати психолого-педагогічні умови для формування компетентної особистості.
  • Забезпечити якісну підготовку та проведення  ДПА.
  • Забезпечити участь учнів школи в МАН, Всеукраїнських учнівських олімпіадах ї їх перемогу.
  • Забезпечити умови для індивідуального розвитку учнів, стимулювати їх інтелектуальну та соціальну активність, мотивувати їх навчальну діяльність.
  • Забезпечити зростання фахової підготовки вчителів, вивчення та запровадження передового педагогічного досвіду, опанування педагогами інноваційних методик навчання та виховання.
  • Продовжувати впроваджувати новітні технології навчання, долучаючи учнів до джерел інформації через мережу Інтернет.

 

    Організаційні заходи:

1.1. Здійснювати загальне керівництво методичною роботою (розгляд планів, програм, проектів усіх підрозділів методичної роботи, їх затвердження).

1.2.  Координувати діяльність методичних підрозділів школи.

1.3. Сприяти пошуку та використанню в навчально-виховному процесі сучасних форм, методів і прийомів навчання й виховання.

1.4. Проводити інструктування та консультування педагогів з питань виконання нормативно-правових документів, організації навчально-виховного процесу,  інноваційної діяльності,  дослідницької роботи, професійного вдосконалення.

1.5.Організовувати самоосвітню роботу педагогів.

1.6. Стимулювати ініціативу педагогічного колективу до науково-дослідної та іншої творчої діяльності, спрямованої на вдосконалення, оновлення й розвиток навчально-виховного процесу в школі та роботі педагога.

1.7. Здійснювати контроль за процесом та результатами досліджень, проектів,  здійснюваних у школі.

1.8. Здійснювати вивчення, узагальнення та поширення перспективного досвіду педагогів школи, впровадження його у практику роботи педколективу.

1.9.Створювати умови для використання в роботі педагогів діагностичних методик і моніторингових програм з прогнозування, узагальнення та оцінки результатів педагогічної діяльності.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мережа методичної  роботи

з педагогічними кадрами

Вікторівської гімназії

у 2022- 2023 н.р.

Форми методичної роботи

Керівник

Члени педагогічного колективу

Науково – методичні теми

1

Методичне об’єднання  класних керівників

Володько В.М.

9  кл.кер.

Удосконалення форм та методів виховної роботи та організація позакласної роботи з дітьми

2

Методичне об’єднання вчителівсуспільно-гуманітарного циклу

Поліщук Н.М.

Усатенко Н.А.

Кучма Ю.С.

Донцова М.І.

Володько В.М.

Ковтун О.П.

Формування творчого потенціалу особистості учнів на уроках суспільно-гуманітарного циклу і позашкільній роботі

3

Методичне об’єднання вчителів природничо-математичного циклу

Клумакова І.В.

Кружкова К.А.

Кобріна Г.М.

Володько В.М.

КлумаковаІ.В.

Порач Л.А.

Особистісно-орієнтований підхід до розвитку виховання і навчання дітей через відновлення змісту освіти та впровадження нових освітніх технологій на всіх ступенях навчання

4

Методичне об’єднання вчителів початкових класів

Карпова А.М.

 

Душина Л.М.

Карпова А.М.

Капустян Д.К.

Громадченко Н.О.

Шляхи підвищення інформаційної та комунікативної компетентності учителів та учнів в умовах впровадження нового Держстандарту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                ПЛАН РОБОТИ МЕТОДИЧНОЇ РАДИ

 

 

Зміст   роботи

Дата

Відпові-дальні

1.

Провести засідання методичної ради:

Засідання  І

 

1.Про основні напрямки методичної робо­ти і затвердження плану роботи методичної ради на 2022- 2023 н. р.

Про організацію роботи над:

  • «Концептуальними засадами реформування середньої освіти»;
  • єдиною науково-методичною проблемою«Формування ключових компетентностей особистості для успішної самореалізації в суспільстві на засадах «педагогіки партнерсива» як одного з основних компонентів Нової української школи» (І етап роботи над проблемою школи).

Затвердження планів роботи методичної ради, методичних об’єднань.

2.Опрацювання нормативно-правових документів:

  • КОНЦЕПЦІЯ НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ;
  • інструктивно-методичні рекомендації Міністерства освіти і наукиУкраїни щодо викладання предметів у 2022– 2023 н. р.;
  • організація навчально-виховного процесу у початковій школі. 5 кл. у зв’язку з впровадженням НУШ;
  • опрацювання нових навчальних програм з базових дисциплін та критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів.

3.Атестація членів педагогічного колективу в 2022– 2023 н. р.

4.Підготовка та проведення І етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін.

5.Про організацію та проведення шкільного та участь у районному конкурсі «Учитель року»

6.Огляд нормативних документів, новинок психолого-педагогічної літератури.

 

 

 

Засідання  ІІ

Розвиток професійної компетентності педагогів в умовах оновлення змісту освіти.

1.Управління процесом вдосконалення професійної компетентності педагога:

  • самоаналіз та аналіз відвіданих уроків «Ефективність уроку – результат організації діяльності учнів. Аналіз особливостей сучасного уроку».  

2. Організація методичної роботи з учителями, які відчувають труднощі в організації навчально-виховного процесу.

3. Про підготовку учнів до участі районних олімпіадах, конкурсах учнівських робіт МАН.

4.Про хід атестації вчителів у 2022-2023 навчальному році.

5. Про проведення предметних тижнів.

 

 

Засідання  ІІІ

1. Підсумки науково-теоретичної та методичної роботи педагогічного колективу за І семестр.

2. Аналіз навчальних досягнень учнів за І семестр, результати участі в предметних олімпіадах.

3.Робота з обдарованими дітьми. Звіт учителів про науково-дослідницьку роботу учнів у МАН.

4.Заходи з управління самоосвітою педагогів:

- використання методу портфоліо у навчальній та методичній роботі як засобу самоорганізації та самоконтролю розвитку компетентної особистості.

- критерії оцінки творчої активності та професійної компетентності педагога.

5. Поповнення банку даних про досягнення психолого-педагогічної науки та передового педагогічного досвіду.

6. Опрацювання нормативних документів, новинок психолого-педагогічної літератури.

 

 

Засідання  ІV

Психолого-педагогічний вернісаж ідей «Від творчого педагога – до творчого учня»

1.Презентаційний звіт керівників МО про результати творчої педагогічної діяльності вчителів.

2.Виставка«Перлини професійної майстерності». Презентація проектів вчителів, які атестуються.

3.Про підсумки участі учнів у Всеукраїнських учнівських олімпіадах з базових дисциплін, інтелектуальних турнірах, конкурсах.

4. Вивчення та обговорення нормативних документів з питання організованого закінчення навчального року.

   Підготовка і проведення державної підсумкової атестації.

5.Обговорення пропозицій щодо організації науково-теоретичної та методичної роботи та створення робочої групи по плануванню роботи на новий 2022 – 2023 навчальний рік.

 

 

 

 

вересень

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заступники

директора

Керівники м/о

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Листопад

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

січень

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

березень

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заступник директора,

голова методичної ради,

голови МО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заступник директора,

голова методичної ради,

голови МО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Регулярно проводити інструктивно-методичні наради по питанню організації навчально-виховного процесу.                                       

1 раз на тиждень           

 ЗНВР

3

Координувати роботу предметних методичних об’єднань.

Підпорядковувати їх роботу по рішенню проблемних питань, над якими працює педколектив школи.

Протягом року                  

Члени ради

4

Надавати допомогу в плануванні роботи методичних об’єднань.           

До 06.09.           

 ЗНВР                                  

5

Продовжити роботу консультаційного пункту при шкільному методкабінеті з метою надання індивідуальної методичної допомоги.

Щотижня

 ЗНВР

6

Спланувати роботу семінарів, які будуть проведені в навчальному році.

 До 01.09.

 

7

Систематично опрацьовувати методичні листи, рекомендації, накази управління освіти по питаннях удосконалення методичної і навчально-виховної роботи з послідуючим обговоренням на засіданнях методичних об’єднаннь.         

1 раз на    місяць                                                                                                                       

 ЗНВР     

8

Обговорити зміст завдань для шкільних олімпіад, текстів для контрольних робіт з основних предметів     

Протягом року

Методична рада

9

Організувати роботу з молодим вчителем. Практикувати систему наставництва.

Протягом року

ЗНВР

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 План методичної роботи на 2022 – 2023 н.р.

 

ВЕРЕСЕНЬ

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Відмітка про виконання

1.Засідання методичної ради:

1.Про основні напрямки методичної робо­ти і затвердження плану роботи методичної ради на 2022- 2023 н. р.

Про організацію роботи над:

  • «Концептуальними засадами реформування середньої освіти»;
  • єдиною науково-методичною проблемою«Формування ключових компетентностей особистості для успішної самореалізації в суспільстві на засадах «педагогіки партнерсива» як одного з основних компонентів Нової української школи» (І етап роботи над проблемою школи).

Затвердження планів роботи методичної ради, методичних об’єднань.

2.Опрацювання нормативно-правових документів:

  • КОНЦЕПЦІЯ НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ;
  • інструктивно-методичні рекомендації Міністерства освіти і наукиУкраїни щодо викладання предметів у 2022– 2023 н. р.;
  • організація навчально-виховного процесу у початковій школі. 5 кл. у зв’язку з впровадженням НУШ;
  • опрацювання нових навчальних програм з базових дисциплін та критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів.

3.Атестація членів педагогічного колективу в 2022– 2023 н. р.

4.Підготовка та проведення І етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін.

5.Про організацію та проведення шкільного та участь у районному конкурсі «Учитель року»

6.Огляд нормативних документів, новинок психолого-педагогічної літератури.

 

 

 

 

 

 05.09

Голова МР

протокол

2. Інструктивно-методична нарада:

  • Дотримання вимог щодо усного і писемного мовлення;
  • Ведення ділової документації ( е-журналів та паперових журналів)

До 05.09

ЗНВР,

Голови МО

 

3. Бесіда за змістом пояснювальних записок та навчальних програм:

  • Особливості викладання предметів;
  • Вимоги до поурочних планів;
  • Залучення молодих спеціалістів до роботи МО

06.09

ЗНВР,

Голови МО

 

4. Складання графіка письмових робіт

До 10.09

ЗНВР

графік

5. Перегляд перспективного плану атестації. Опрацювання Типового Положення. Створення атестаційної комісії.

До 20.09

Голова атестаційної комісії

план

6. Уточнення банку даних:

  • обдарованих учнів;
  • учнів, які потребують педагогічної підтримки

До 20.09

Вчителі предметники

 

 

 

7. Затвердження графіка проведення предметних тижнів.

До 10.09

Дирекція

графік

8. Методичний тиждень фізичної культури

 

 

план, матеріали

9. Педагогічна рада:

  • Затвердження річного плану роботи навчального закладу та методичної ради  на 2022/2023навчальний рік.
  • Про затвердження режиму роботи навчального закладу в умовах змішаного формату навчання на період воєнних дій на території України.
  • Методичні рекомендації щодо викладання навчальних дисциплін у 2022-2023 н.р.
  • Готовність закладу до впровадження Державного стандарту базової  загальної середньої освіти у 2022-2023 н.р.

30.08

Дирекція

протокол

 

 

 

 

ЖОВТЕНЬ

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Відмітка про виконання

1.Інструктивно-методична нарада для вчителів із питань організації та проведення у 2022-2023 н.р. конкурсів та олімпіад.  Участь у конкурсі «Учитель року».

До 01.10

ЗНВР

 

2. Організація та проведення І туру Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін.

Протягом місяця

ЗНВР, вчителі -предметники

матеріали

3. Засідання атестаційної комісії

До 10.10

Голова АК

протокол

4.Складання графіка проведення відкритих уроків учителями, які атестуються. Закріплення членів робочої групи за вчителями, які атестуються, для здійснення контролю та надання допомоги.

3 тиждень

ЗНВР

графіки

5декада учителів початкових класів

3 тиждень

Класні керівники 1-4 кл.

план

6. Стан ведення  поурочних планів

    вчителями школи.

4 тиждень

ЗНВР

довідка

7. Організація подальшого навчання педпрацівників використанню комп‘ютерних технологій в організації навчально-виховного процесу

Протягом року

Учитель інформатики, голови МО

графік

8. Методична оперативка :

  • про підготовку учнів до участі в олімпіадах;
  • про організацію конкурсу «Учитель року»;
  • ведення шкільної документації

4 тиждень

ЗНВР

 

 

 

 

 

наказ

 

                                                          ЛИСТОПАД

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Відмітка про виконання

1. Методичний тиждень української мови і літератури

2 тиждень

Учителі предметники

план

2. День української писемності.

09.11

Учителі-предметники

план

3. Контроль ведення щоденників.

3 тиждень

ЗВР

 

довідка

 

4 Декада вчителів іноземної мови

Аналіз стану викладання дотримання державних вимог, обсягу навчальних програм та рівня навчальних досягнень з іноземної мови

02.11-20.11

Учителі-предметники

план

5. Оновлення інформаційних матеріалів у шкільному методичному кабінеті

 

Протягом місяця

Дирекція

 

6 Декада вчителів  природничих наук. Вивчення системи роботи вчителя фізики та математики Кружкової К.А.

32.11-11.12

Дирекція

план

 

                                                              ГРУДЕНЬ

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Відмітка про виконання

1. Педагогічний вернісаж «Мій творчий проект»

Протягом місяця

Дирекція

Графік відкритих уроків

2. Аналіз стану викладання дотримання державних вимог, обсягу навчальних програм та рівня навчальних досягнень з основ економіки.

2-3 тиждень

Дирекція

наказ

3. Контроль за відвідуванням учнями школи.

3 тиждень

ЗВР, учнівська Дума

 

5. Участь у конкурсі «Учитель року 2022»

 

Дирекція

 

6. Перевірка ведення класних е- та паперових журналів.

4тиждень

ЗНВР

наказ

8.Вивчення системи роботи вчителя української мови та літератури Поліщук Н.М.

Протягом місяця

ЗНВР

 

9. Формування особистості педагога в контексті нової парадигми освіти.

  • Виконання навчальних планів та навчальних програм за І семестр.
  • Про результати контролю за станом викладання біології.

 

4 тиждень

Дирекція

протокол

10. Інструктивно – методична нарада з питань успішності учнів   9 класу за І семестр

27.12

ЗНВР

 

 

 

 

СІЧЕНЬ

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Примітка

1

1.Засідання методичної ради.

1. Підсумки науково-теоретичної та методичної роботи педагогічного колективу за І семестр.

2. Аналіз навчальних досягнень учнів за І семестр, результати участі в предметних олімпіадах.

3.Робота з обдарованими дітьми. Звіт учителів про науково-дослідницьку роботу учнів у МАН.

4.Заходи з управління самоосвітою педагогів:

- використання методу портфоліо у навчальній та методичній роботі як засобу самоорганізації та самоконтролю розвитку компетентної особистості.

- критерії оцінки творчої активності та професійної компетентності педагога.

5. Поповнення банку даних про досягнення психолого-педагогічної науки та передового педагогічного досвіду.

6. Опрацювання нормативних документів, новинок психолого-педагогічної літератури.

15.01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗНВР

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Протокол

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Вивчення системи роботи вчителя зарубіжної літератури Усатенко Н.А.

Протягом місяця

 

 

 

ЗНВР

 

3

Корекція курсової перепідготовки на 2022-2023 рік.

До 17.01

ЗНВР

план

4

Анкетування «Зроби свій вибір». Визначення профільності подальшого навчання. (9 клас)

4 тиждень

Соц.педагог

анкетування

 

 

 

 

ЛЮТИЙ

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Примітка

1

Вивчення системи роботи вчителів початкових класів Капустян Д.К., Громадченко Н.О.

Протягом місяця

29.02 -18.03

ЗНВР

Учителі-предметники

план

2

Засідання атестаційної комісії.

4 тиждень

Голова атестаційної комісії

протокол

 

БЕРЕЗЕНЬ

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Примітка

1

Презентація творчих доробок вчителів, що атестуються «Перлини професійної майстерності». Складання атестаційних характеристик.

До 20.03

ЗНВР

 

2.

Шевченківський тиждень.

03-07.03

Вчитель укр.мови

план

5.

Педагогічна рада «Підліток і відповідальність. Профілактика правопорушень».

  • Про атестацію педагогічних кадрів як засіб підвищення педагогічної майстерності вчителів – творчі звіти вчителів,  які атестуються в 2021-2022 році.
  • Про порядок організованого закінчення 2021-2022навчального року та проведення державної підсумкової атестації учнів 9 кл.
  • Про відвідування учням навчального закладу.

4 тиждень

Дирекція

протокол

6.

Презентація портфоліо, як засобу формування професійної компетентності.

4 тиждень

Дирекція

портфоліо

7.

Засідання методичної ради:

Психолого-педагогічний вернісаж ідей «Від творчого педагога – до творчого учня»

1.Презентаційний звіт керівників МО про результати творчої педагогічної діяльності вчителів.

2.Виставка«Перлини професійної майстерності». Презентація проектів вчителів, які атестуються.

3.Про підсумки участі учнів у Всеукраїнських учнівських олімпіадах з базових дисциплін, інтелектуальних турнірах, конкурсах.

4. Вивчення та обговорення нормативних документів з питання організованого закінчення навчального року.

   Підготовка і проведення державної підсумкової атестації.

5.Обговорення пропозицій щодо організації науково-теоретичної та методичної роботи та створення робочої групи по плануванню роботи на новий 2022-2023 навчальний рік.

3 тиждень

ЗНВР

протокол

 

 

 

 

КВІТЕНЬ

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Примітка

1

Майстер-клас «Використання проектних технологій для розвитку ключових компетенцій і самостійності учнів»

4 тиждень

ЗНВР

 

2

Методичний тиждень іноземної мови і зарубіжної літератури

3 тиждень

Вчителі-предметники

план

3

Підготовка до ДПА. Випуск інформаційного бюлетеня.

4 тиждень

ЗНВР

бюлетень

4

Творчі звіти голів МО

4 тиждень

Голови МР

звіти

5

Методична оперативка про стан проведення предметних тижнів

3 тиждень

Голови МР

 

6

Контрольні зрізи з математики, української мови, історії в 5-9 кл

3 тиждень

ЗНВР

наказ

 

                                                          ТРАВЕНЬ

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Примітка про виконання

1

Творчий калейдоскоп «Оновлення навчально-виховного процесу шляхом активного впровадження інноваційних технологій»

2 тиждень

 

 

2

Інструктивно-методична нарада з вчителями-предметниками про закінчення навчального року.

2 тиждень

Дирекція

 

3

Методичний тиждень музики та образотворчого мистецтва

1 тиждень

Учителі предметники

план

4

Педагогічна рада:

  • Про допуск учнів 9 кл.до ДПА.
  • Про розгляд проекту річного плану роботи навчального закладу на 2022-2023навчальний рік.
  •  

1 тиждень

Голова педагогічної ради

протокол

5

Анкетування вчителів з метою вивчення запитів щодо поліпшення навчально-виховного процесу у 2022-2023н. р.

3 тиждень

ЗНВР

 

6

 Виконання навчальних програм.

Складання навчальних планів на новий навчальний рік

4 тиждень

МР, голови МО

наказ

7

Засідання методичної ради

1.Підсумки впровадження Держстандарту базової та повної загальної середньої школи.

2.Результати внутрішкільного контролю за станом викладання навчальних предметів та виконання навчальних програм у ІІ семестрі 2021-2022навчального року.

3.Аналіз виконання плану роботи методичної ради та методичних підструктур.

4.Обговорення проект плану роботи  на новий навчальний рік.

5.Про підготовку до серпневих нарад учителів.

4 тиждень

Голови МО

протокол

 

 

 

 

Червень

 

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Примітка

1

Педагогічна рада:

  • Про випуск учнів 9 класу.
  • Аналіз навчально-виховної роботи за 2021-2022навчальний рік.
  • Про випуск учнів 9 класу та перевід учнів 5-8 класів.

1 тиждень

Голова педагогічної ради

протокол